Przydatne Wtyczki #9: Disqus

Ten wpis to część serii „Przydatne wtyczki” w której opisuję wtyczki warte uwagi i zainstalowania w konkretnych przypadkach.


Strona wtyczki: https://pl.wordpress.org/plugins/disqus-comment-system/

Strona usługi: https://disqus.com/

Co robi ta wtyczka?

Wtyczka Disqus służy do integracji WordPressa z usługą o tej samej nazwie. Disqus to usługa komentarzy, którą można zintegrować z praktycznie każdą stroną WWW. Po włączeniu Disqus zastępuje natywne komentarze dostępne w WordPressie.

Dla kogo jest przeznaczona?

Usługa Disqus, dzięki swojej popularności oferuje wiele zalet komentującym m.in. nie muszą się oni logować na stronie by skomentować wpis, wystarczy raz zalogować się w usłudze. Inne zalety to: powiadomienia o komentarzach i odpowiedziach, system moderacji, głosowanie na komentarze, ochrona przed spamem itp. Disqus to usługa darmowa, jednak w niektórych wypadkach w sekcji komentarzy mogą pojawiać się reklamy. Aby ich uniknąć, należy wykupić płatną subskrypcję lub prowadzić stronę non-profit, prywatną i nie zarabiającą na innych reklamach.

Jak jej używać?

Po zainstalowaniu wtyczki w panelu bocznym w sekcji komentarzy pojawi nam się opcja „Disqus”:

Po przejściu do tego ekranu zobaczymy prośbę o zalogowanie się do swojego konta Disqus, które powinniśmy uprzednio utworzyć (link do usługi znajduje się na początku wpisu):

Gdy się zalogujemy i wybierzemy stronę, pojawi nam się przycisk prowadzący do moderacji komentarzy:

Sama moderacja komentarzy odbywa się na osobnej stronie.

W prawym górnym rogu znajdziemy też link „Plugin Settings”, który prowadzi do ekranu z konfiguracją wtyczki:

W ustawieniach możemy określić gdzie będą wykorzystywane komentarze Disqus, jak komentarze będą importowane oraz czy mają być one renderowane przez WordPressa dla wyszukiwarek internetowych.

Wtyczka posiada też opcje związane ze sposobem renderowania skryptów usługi oraz konfigurację API umożliwiającego logowanie się użytkowników WordPressa do usługi Disqus.

Ostatnia sekcja opcji pozwala na wyeksportowanie istniejących komentarzy z WordPressa do Disqus oraz ręczną synchronizację komentarzy z Disqus do WordPressa (gdy wyłączymy automatyczną synchronizację w poprzednich opcjach).

 

Ciekawostki i triki

  1. Zainstalowanie Disqus pozwala na zrezygnowanie z wielu wtyczek, które oferują podobne funkcje: antyspamowych i dodających dodatkowe funkcje do komentarzy (głosowanie na komentarze, formatowanie komentarzy itp.).
  2. Dzięki synchronizacji komentarzy między Disqus a WordPressem, nie ma ryzyka, że w sytuacji gdy zmienią się warunki świadczenia usługi, stracimy dostęp do archiwalnych komentarzy użytkowników wraz z rezygnacją z Disqusa.