Przydatne Wtyczki #8: Advanced Custom Fields

Ten wpis to część serii „Przydatne wtyczki” w której opisuję wtyczki warte uwagi i zainstalowania w konkretnych przypadkach.


Strona wtyczki: https://pl.wordpress.org/plugins/advanced-custom-fields/

Co robi ta wtyczka?

Wtyczka Advanced Custom Fields (znana też jako ACF), służy do tworzenia dodatkowych pól w kokpicie dla określonych przez nas typów wpisów i taksonomii. Jej zadaniem jest wykorzystanie natywnego mechanizmu własnych pól, który posiada WordPress i znaczące przyśpieszenie projektowania złożonych formularzy edycji w kokpicie.

Dla kogo jest przeznaczona?

Wtyczka ta znajdzie zastosowanie praktycznie na każdej stronie, która nie ogranicza się do wykorzystania podstawowych pól edycji w kokpicie. Dzięki tej wtyczce można zaimplementować np. wprowadzanie wpisów według z góry określonej struktury, tworzyć powiązania pomiędzy wpisami a w wersji płatnej jest możliwe nawet stworzenie prostego page buildera.

Należy pamiętać o tym, że wtyczka ACF odpowiada tylko za interfejs po stronie kokpitu – to jak zostaną wykorzystane dane zapisane przez wtyczkę, leży w rękach użytkownika. Na szczęście wtyczka ta posiada bardzo dobrą dokumentację wraz z przykładami.

Jak jej używać?

Po zainstalowaniu wtyczki w panelu bocznym pojawi nam się opcja „Własne pola”:

Pola podzielone są na grupy:

Do każdego typu wpisów możemy przypisać kilka grup pól, będą one stanowić oddzielne bloki meta.

Najbardziej złożonym ekranem jest ekran edycji grupy pól:

Podzielony jest on na 3 główne grupy opcji:

  • listę pól,
  • warunki określające gdzie dana grupa pól ma się wyświetlać,
  • ustawienia grupy – wygląd, lokalizację itp.

Pola mogą być zależne od siebie i być różnego typu. W praktyce dzięki ACF możemy tworzyć bardzo złożone formularze, a dzięki funkcjom dostępnym w wersji PRO możemy także tworzyć np. pola, które można powielać – jest to wygodne rozwiązanie gdy tworzymy slajdy, opinie klientów itp.

Ciekawą funkcją oferowaną przez ACF jest możliwość ukrycia innych bloków gdy wyświetlana jest dana grupa pól:

Możemy dzięki temu np. zdefiniować własne pola na powiązania wpisów i ukryć bloki do określania taksonomii.

Ten artykuł to tylko krótkie wprowadzenie do wtyczki ACF – jest ona bardzo rozbudowanym narzędziem i na pewno pojawi się na jej temat jeszcze wiele wpisów opisujących poszczególne funkcje i zastosowania.

Ciekawostki i triki

  1. Wtyczka ACF to przykład wtyczki, która posiada własne wtyczki, które rozszerzają jej możliwości. Zatem jeśli brakuje Ci jakiegoś rodzaju pola, warto sprawdzić czy ktoś nie zrobił wtyczki do ACF rozwiązującej Twój problem.
  2. Pola możemy dodawać nie tylko wpisom ale też taksonomiom. Zatem posiadając wtyczkę ACF nie musimy instalować dodatkowych wtyczek odpowiadających np. za wyróżniony obrazek kategorii czy tagu.
  3. Stworzone pola możemy przenosić pomiędzy stronami dzięki wbudowanym narzędziom do eksportu i importu: