Przydatne Wtyczki #7: Autoptimize

Ten wpis to część serii „Przydatne wtyczki” w której opisuję wtyczki warte uwagi i zainstalowania w konkretnych przypadkach.


Strona wtyczki: https://pl.wordpress.org/plugins/autoptimize/

Co robi ta wtyczka?

Wtyczka Autoptimize służy do optymalizacji szybkości wczytywania się strony poprzez kompresję skryptów JavaScript, styli CSS oraz kodu HTML.

Dla kogo jest przeznaczona?

Praktycznie każda strona internetowa, aby osiągnąć zadowalające wyniki w narzędziach testujących prędkość wczytywania, wymaga działać wykonywanych przez wtyczkę Autoptimize. Może się jednak okazać, że wtyczka nie radzi sobie z naszą stroną z uwagi na np. specyficzną konfigurację lub zastosowane wtyczki. W takiej sytuacji pozostaje nam wykonać działania, które wykonuje wtyczka Autoptimize ręcznie (o ile w ogóle jest to możliwe).

Jak jej używać?

Po zainstalowaniu wtyczki w pasku administratora pojawi się nam nowa opcja:

Klikając na „Autoptimize” przejdziemy do widoku opcji wtyczki, a po najechaniu na nią, zobaczymy rozmiar pamięci podręcznej generowanej przez wtyczkę oraz opcję opróżnienia pamięci podręcznej (przydatne gdy np. zmieniliśmy coś w skryptach albo stylach CSS).

Jak widać ustawienia wtyczki nie są zbyt skomplikowane. W najprostszym wypadku po prostu zaznaczamy trzy pola wyboru i zapisujemy zmiany. Warto zwrócić uwagę na przycisk ustawień zaawansowanych, który pokaże więcej opcji dla bardziej zaawansowanych użytkowników, jednak ich użycie z reguły wymaga już większej wiedzy o działaniu strony i wykorzystywanych przez nią zasobach.

W zakładce ustawień dodatkowych możemy dokonać dodatkowych optymalizacji jak np. usunięcie obsługi emoji czy zoptymalizowanie procesu wczytywania fontów Google.

Ciekawostki i triki

  1. Należy pamiętać o tym, że sama optymalizacja kodu strony nie wystarczy. Warto też zadbać o kompresję obrazków – z reguły grafiki i zdjęcia stanowią główną składową całego rozmiaru strony.
  2. Jeżeli interesuje Cię temat optymalizacji stron internetowych, zachęcam do przejrzenia mojej prelekcji na ten temat.