Przydatne Wtyczki #6: Smush Image Compression and Optimization

Ten wpis to część serii „Przydatne wtyczki” w której opisuję wtyczki warte uwagi i zainstalowania w konkretnych przypadkach.


Strona wtyczki: https://pl.wordpress.org/plugins/wp-smushit/

Co robi ta wtyczka?

Wtyczka Smush Image Compression and Optimization służy do automatycznego pomniejszania zdjęć, które są wysyłane do biblioteki mediów. Dodatkowo posiada opcję zoptymalizowania zdjęć i grafik, które już się w bibliotece mediów znajdują.

Dla kogo jest przeznaczona?

Ta wtyczka przyda się każdemu, kto chce zoptymalizować proces zmniejszania rozmiaru zdjęć. Dzięki temu strona będzie ładować się szybciej oraz uzyska lepsze wyniki w testach takich jak Google Page Speed.

Polecam też zainstalować tę wtyczkę w sytuacji gdy obawiamy się, że np. klient nie rozumie, że wrzucanie zdjęć w rozdzielczości 4000 x 3000 pikseli to zły pomysł 😉

Jak jej używać?

Po zainstalowaniu wtyczki, pojawi się nam popup pozwalający na szybkie skonfigurowanie wtyczki:

Możemy określić czy chcemy automatycznie kompresować obrazki przy wysyłaniu, czy chcemy przechowywać dane EXIF zdjęć (dodatkowe informacje takie jak parametry aparatu, lokalizacja zdjęcia itp.) oraz możemy zmniejszyć obrazki, których rozmiar wykracza poza określone wymiary.

Ustawienia wtyczki znajdziemy w zakładce „Media”:

Konfiguracja wtyczki składa się z kilku sekcji:

Możemy przeprowadzić masowe kompresowanie zdjęć z biblioteki mediów – darmowa wersja wtyczki pozwala wykonać taką operację na maksymalnie 50 zdjęciach naraz. Zatem przy większych stronach może być potrzebne przeprowadzenie tej operacji kilkukrotnie.

Dzięki powyższym ustawieniom, możemy zmienić ustawienia z popupu, który pojawił się nam przy instalacji wtyczki. Dodatkowo możemy określić, które miniaturki chcemy kompresować.

Wtyczka integruje się też z widokiem biblioteki mediów, dodając przycisk „Smush Now!”, który pozwala łatwo skompresować wybrane obrazki:

Dodatkowo po skompresowaniu mamy dostęp do statystyk kompresji:

Dzięki temu możemy zobaczyć ile miejsca i transferu zaoszczędziliśmy dzięki kompresji danego zdjęcia.

Ciekawostki i triki

  1. Jeśli mimo wszystko, chcemy wykonywać kompresję zdjęć ręcznie to polecam serwis TinyPNG.
  2. Warto pamiętać, że czasem po za kompresją, koniecznie może okazać się zmienienie formatu pliku. Najczęściej format JPG okazuje się lżejszy niż format PNG, ponieważ bazuje na kompresji stratnej (stąd czasami można dopatrzeć się na zdjęciach tzw. artefaktów).