Przydatne Wtyczki #14: Contact Form 7

Ten wpis to część serii „Przydatne wtyczki” w której opisuję wtyczki warte uwagi i zainstalowania w konkretnych przypadkach.


Strona wtyczki: https://pl.wordpress.org/plugins/contact-form-7/

Co robi ta wtyczka?

Wtyczka Contact Form 7 służy do tworzenia formularzy kontaktowych, które wysyłają dane z formularza bezpośrednio na zadany adres e-mail.

Dla kogo jest przeznaczona?

Ta jest idealnym rozwiązaniem dla prawie każdej strony, która potrzebuje prostego formularza kontaktowego. W wypadku bardziej złożonych formularzy (wiele etapów, zależności między polami itp.) może okazać się, że jej możliwości są niewystarczające.

Jak jej używać?

Po zainstalowaniu wtyczki w panelu bocznym pojawi się nowa opcja „Formularze”:

Po wejściu do ekranu wtyczki zobaczymy listę formularzy:

Formularz edycji i dodawania formularzy składa się z kilku zakładek:

Warto zwrócić uwagę, że formularze tworzymy korzystając z rozwiązania przypominającego szortkody – czyli wstawki otoczone nawiasami kwadratowymi.

Gdy wybierzemy w zakładce formularza dany typ pola, pojawi się popup z konfiguracją pola:

W dolnej części popupu możemy obserwować jak dane opcje wpływają na wygląd wstawki tworzącej pole.

W zakładce „Komunikaty” możemy zdefiniować treść informacji wyświetlanych przez wtyczkę w różnych sytuacjach:

Z kolei zakładka „Email” zawiera konfigurację wysyłanych maili. Możemy określić odbiorcę, nadawcę, temat wiadomości, nagłówki maila oraz jego treść.

Warto zwrócić uwagę, że wstawki działają we wszystkich polach.

Uwaga! Jeżeli dodamy jakieś pole do formularza, to musimy pamiętać o dodaniu odpowiedniej wstawki do treści maila wysyłanego przez wtyczkę – inaczej dane wprowadzone w danym polu przepadną.

Dzięki opcji „Użyj emaila (2)”, możemy zdefiniować drugi adres na jaki będzie wysyłana wiadomość.

Gdy nasz formularz jest już gotowy i odpowiednio skonfigurowany, musimy skopiować szortkod widoczny na niebieskim tle do wybranego wpisu:

Gdy zapiszemy stronę w jej podglądzie zobaczymy wygenerowany przez nas formularz:

Uwaga! Może okazać się, że formularz będzie wymagał dodatkowego stylowania – wszystko zależy od tego jak nasz motyw radzi sobie z formatowaniem formularzy.

Ciekawostki i triki

  1. Dzięki obsłudze wstawek w polu na nagłówki wiadomości, możemy wysłać kopię wiadomości do osoby wypełniającej formularz korzystając z nagłówków CC lub BCC.
  2. Wtyczka Contact Form 7 posiada wsparcie dla Google ReCAPTCHA – warto zabezpieczyć formularz przed botami automatycznie wypełniającymi formularze.
  3. Inną formą obrony przed spamem jest wtyczka Contact Form 7 Honeypot. Pozwala ona dodać ukryte pole, które jeśli zostanie zaznaczone przez bota (a boty często zaznaczają co popadnie) spowoduje blokadę wysyłki maila.
  4. Jeżeli brakuje nam jakiegoś pola albo potrzebujemy stworzyć własne pole powiązane z treścią na stronie (np. listę produktów z naszego sklepu internetowego, która aktualizuje się automatycznie), to możemy stworzyć własne rodzaje wstawek.