Przydatne Wtyczki #13: Yoast SEO

Ten wpis to część serii „Przydatne wtyczki” w której opisuję wtyczki warte uwagi i zainstalowania w konkretnych przypadkach.


Strona wtyczki: https://pl.wordpress.org/plugins/wordpress-seo/

Co robi ta wtyczka?

Wtyczka Yoast SEO dodaje do WordPressa szereg funkcji, które mogą pozytywnie wpłynąć na pozycjonowanie stron internetowych naszego serwisu.

Dla kogo jest przeznaczona?

Ta wtyczka to jedna z obowiązkowych pozycji przy większości instalacji WordPressa. Wynika to z tego, że dodaje ona mnóstwo niezbędnych przy pozycjonowaniu funkcji: mapy stron, kontrolę nad meta tytułami i meta opisami, ułatwia udostępnianie wpisów w serwisach społecznościowych itd.

Jak jej używać?

Po zainstalowaniu wtyczki w panelu bocznym pojawi się nowa opcja „SEO”:

Po jej kliknięciu znajdziemy się w kokpicie wtyczki:

Pojawia się tutaj szereg użytecznych informacji o problemach z SEO oraz sugestii co jeszcze można zrobić by poprawić stronę pod kątem pozycjonowania.

Warto wiedzieć, że domyślnie wtyczka Yoast SEO nie pokazuje wszystkich opcji konfiguracyjnych. Aby je włączyć, należy przejść do zakładki „Funkcjonalności” i włączyć opcję w sekcji „Strony z zaawansowanymi ustawieniami”:

Po zapisaniu ustawień, menu zmieni się z takiej postaci:

Do dużo bardziej rozbudowanej:

Dzięki temu zabiegowi dostaniemy dostęp do zarządzania wyglądem tytułów poszczególnych rodzajów podstron:

Opcje do zarządzania profilami w serwisach społecznościowych:

Oraz dostęp do konfiguracji mapy strony, która przyśpiesza proces indeksowania naszej witryny:

Dodatkowo podczas edycji każdej podstrony, wpisu czy kategorii zobaczymy blok „Yoast SEO”, który zawiera ustawienia dla tej konkretnej podstrony:

Jak widać możemy zmodyfikować wygląd strony w wynikach wyszukiwania, określić frazę kluczową oraz przeanalizować znalezione problemy. W zakładce „Czytelność”, znajdziemy informacje o poziomie czytelności danej podstrony:

Z lewej strony znajdują się 3 ikony, które dają nam dostęp do dodatkowych ustawień, np. powiązanych z udostępnianiem podstrony w serwisach społecznościowych:

Dzięki tym opcjom mamy pełną kontrolę nad tym jak będzie wyglądał udostępniany link w serwisach takich jak Facebook i Twitter. Ostatnia zakładka zawiera ważne opcje dotyczące indeksowania oraz kanonicznego adresu URL:

Możemy sprawić, że dana podstrona nie będzie w ogóle indeksowana przez wyszukiwarki internetowe albo powiązać ją z zupełnie innym adresem URL dzięki opcji kanonicznego adresu URL.

Na wszystkich listach wpisów znajdziemy też dodatkowe kolumny pokazujące poziom optymalizacji SEO oraz czytelności:

Wtyczka Yoast SEO to prawdziwy kombajn i z pewnością wrócimy jeszcze do niej na łamach tego bloga. Ten wpis można potraktować jako szybkie wprowadzenie do funkcji i możliwości tej niezwykle rozbudowanej wtyczki.

 

Ciekawostki i triki

  1. Wtyczka Yoast SEO rozwiązuje wiele problemów, które normalnie rozwiązują małe wtyczki – dlatego warto po jej instalacji upewnić się, że nie posiadamy wtyczek, które duplikują jej funkcje np. wtyczki usuwającej tekst „/category/” z linków do kategorii naszej strony:

2. W sekcji „Tytuły i Meta Tagi” w zakładce „Typy treści” możemy zdecydować, które typy podstron nie będą indeksowane. Jest to szczególnie przydatne jeśli chcemy uniknąć indeksowania podstron załączników, które są automatycznie generowane dla każdego obrazka w bibliotece mediów.