Przydatne Wtyczki #12: UpdraftPlus WordPress Backup Plugin

Ten wpis to część serii „Przydatne wtyczki” w której opisuję wtyczki warte uwagi i zainstalowania w konkretnych przypadkach.


Strona wtyczki: https://pl.wordpress.org/plugins/updraftplus/

Co robi ta wtyczka?

Wtyczka UpdraftPlus służy do tworzenia kopii zapasowych oraz odtwarzania WordPressa z tych kopii.

Dla kogo jest przeznaczona?

Ta wtyczka dedykowana jest osobom, które chcą posiadać własne kopie zapasowe swoich serwisów, niezależne od kopii zapasowych wykonywanych przez hosting. Powodów może być wiele m.in. brak szybkiego dostępu do kopii zapasowych hostingu, potrzeba wykonywania częstych kopii zapasowych, problemy z kopiami zapasowymi hostingu w przeszłości.

Uwaga! Tworzone kopie zapasowe powinny być przechowywane poza Twoim kontem hostingowym. Dzięki temu: nie zużywa się dodatkowej przestrzeni, unikamy robienia kopii kopii zapasowej oraz zabezpieczamy się na wypadek poważnej awarii serwera i sytuacji gdy kopie zapasowe hostingu nie działają.

Jak jej używać?

Po zainstalowaniu wtyczki w panelu bocznym w ustawieniach pojawi się nowa opcja „UpdraftPlus Backups”:

Po wejściu do widoku ustawień wtyczki zobaczymy zakładki i opcje związane z tworzeniem i przywracaniem kopii zapasowych oraz informacje o ostatnio wykonanej kopii zapasowej:

W zakładce ustawień możemy określić miejsce przechowywania naszych kopii zapasowych oraz harmonogram wykonywania kopii (i ilość przechowywanych kopii zapasowych):

Gdy klikniemy wybraną usługę do przechowywania kopii zapasowych, pojawi się prośba o zapisanie ustawień oraz o kliknięcie linku do autoryzacji usługi:

Po uwierzytelnieniu, wtyczka będzie mogła przechowywać dane np. na naszym Google Drive.

Gdy wrócimy do zakładki „Bieżący status” i klikniemy przycisk „Zrób kopię teraz”, pojawi się popup z prośbą o wybranie elementów składowych tworzonej kopii zapasowej:

Po wybraniu zawartości kopii zapasowej, możemy kliknąć przycisk „Zrób kopię teraz” – pojawi się informacja o postępach tworzenia kopii zapasowej:

Proces ten może potrwać krócej lub dłużej, zależnie od rozmiaru naszej strony i wybranych elementów wchodzących w skład backupu. Po zakończeniu procesu, możemy przejść do zakładki z istniejącymi kopiami zapsowymi:

Kopie zapasowe w opisywanej wtyczce, podzielone są na 5 części: bazę danych, wtyczki, motywy, przesłane pliki i pozostałe pliki. Dzięki temu, jeśli okaże się, że chcemy przywrócić np. motyw do stanu przed zmianami, wystarczy podmienić tylko katalog motywów z kopii zapasowej.

Gdy klikniemy przycisk „Przywróć” przy danej kopii, możemy wybrać co dokładnie ma zostać przywrócone:

Ciekawostki i triki

W narzędziach zaawansowanych wtyczki znajduje się przydatna zakładka „Site size”, która pozwala nam szybko sprawdzić ile zajmuje nasza strona internetowa: