Przydatne Wtyczki #10: WP Super Cache

Ten wpis to część serii „Przydatne wtyczki” w której opisuję wtyczki warte uwagi i zainstalowania w konkretnych przypadkach.


Strona wtyczki: https://pl.wordpress.org/plugins/wp-super-cache/

Co robi ta wtyczka?

Wtyczka WP Super Cache służy do znaczącego przyśpieszenia ładowania się strony, poprzez tworzenie statycznych wersji stron, które odświeżane są z określoną częstotliwością. Dzięki temu nie tylko przyśpieszamy wczytywanie się stron, ale też zmniejszamy obciążenie serwera.

Dla kogo jest przeznaczona?

W wypadku większości stron, zastosowanie mechanizmu cache jest konieczne aby uzyskać zadowalające rezultaty we wszelkiego rodzaju testach szybkości stron. Szczególnie ważne jest to w sytuacji gdy nasza strona dość wolno odpowiada na zapytania – jak wiemy, użytkownicy nie lubią czekać na załadowanie się strony zbyt długo 😉

Jak jej używać?

Po zainstalowaniu wtyczki w panelu bocznym w sekcji narzędzi pojawi nam się opcja „WP Super Cache”:

 

Pierwsze co powinniśmy zrobić to włączyć cache i zapisać ustawienia:

W zakładce „Advanced” znajdziemy szereg dodatkowych opcji:

Im bardziej nasza strona bazuje na wyświetlaniu unikatowych treści dla określonych użytkowników, tym więcej czeka nas konfigurowania 🙂 Dlatego szczególnie trzeba uważać przy konfiguracji cache dla stron takich jak sklepy czy strony oferujące zakup wirtualnych zasobów.

Ogólnie polecam włączyć rekomendowane opcje i sprawdzić czy strona zachowuje się poprawnie.

Wtyczka posiada opcje pozwalające czyścić cache po upływie określonej godziny lub w zadanych odstępach czasu.

Możemy też wykluczyć z cache określone rodzaje podstron.

Ciekawostki i triki

  1. Istnieje wiele różnych wtyczek odpowiedzialnych za mechanizm cache, jednak wybrałem WP Super Cache, ponieważ:
    • jest to popularna wtyczka (ponad milion instalacji), a zatem została przetestowana na dużej grupie stron,
    • posiada wygodną i prostą (zwłaszcza na tle niektórych konkurentów) konfigurację,
    • jest tworzona przez developerów z firmy Automattic, która ma największy wkład w rozwój WordPressa
  2. Czasem zmiany na stronie korzystającej z cache mogą nie być bezpośrednio na niej widoczne – warto wtedy wyczyścić cache aby wymusić odświeżenie treści.
  3. To, że widzimy zmiany na stronie, która korzysta z mechanizmu cache, nie oznacza, że zmiany te są widoczne dla użytkowników. Wynika to z tego, że gdy jesteśmy zalogowani do kokpitu, cache może być wyłączony. Dlatego jeżeli publikujemy treści, które powinny być widoczne natychmiast, warto obejrzeć stronę w trybie incognito.
  4. Cache generowany jest przy pierwszym odwiedzeniu danej podstrony. Stąd możemy mieć wrażenie, że mimo uruchomienia tego mechanizmu strona nie przyśpieszyła – natomiast przy drugim odświeżeniu strony powinna się ona załadować zdecydowanie szybciej.