Przycinanie zdjęć bezpośrednio w WordPressie

WordPress posiada bardzo prosty edytor zdjęć, który umożliwia nam wykonanie podstawowych operacji na pliku graficznym. Jedną z tych operacji jest możliwość wykadrowania zdjęcia – jednak jej działanie jest mało intuicyjne, dlatego pokażę w tym wpisie jak to działa w praktyce.

Przechodzimy w kokpicie do zakładki „Media” gdzie wyświetlana jest lista zdjęć umieszczonych w naszej instalacji WordPressa:

Wybieramy jedno ze zdjęcia – powinno pokazać się okno ze szczegółowymi informacjami o wybranym zdjęciu – w widoku tym klikamy przycisk „Edytuj obrazek”:

Pojawia się prosty edytor zdjęć, jednak jak widać przycisk przycinania jest nieaktywny:

Aby go aktywować musimy zaznaczyć fragment zdjęcia, który chcemy wyciąć:

Warto dodać, że możemy zaznaczony obszar kontrolować za pomocą uchwytów wyświetlanych jako 9 kwadracików na ramce zaznaczonego obszaru. Gdy już zaznaczymy odpowiedni obszar aktywuje się przycisk przycinania:

Po jego kliknięcie podgląd zdjęcia się zmieni – możemy wtedy kliknąć przycisk „Zapisz”:

Warto zwrócić uwagę, że po prawej stronie edytora mamy opcję „Zastosuj zmiany do:”, która pozwala określić nam do jakich rozmiarów obrazka zostaną zastosowane zmiany (WordPress domyślnie generuje kilka wersji każdego zdjęcia/grafiki). Jeżeli chcemy zmienić tylko wybrane rozmiary obrazka to należy zmodyfikować wartość tej opcji przed zapisaniem zmian.

P.S. Ten wpis powstał dlatego, że sam przez długi czas nie wiedziałem, że tak ta funkcja działa – odkryłem to dopiero gdy przypadkiem zaznaczyłem fragment zdjęcia i aktywował się przycisk przycinania. Wcześniej myślałem, że przycisk ten jest nieaktywny ze względu na brak zainstalowanych na serwerze bibliotek do manipulacji grafikami. Ot prosty przykład jak wiedza na dany temat może prowadzić do dziwnych wniosków 😉