Czym się różnią tagi od kategorii i jak można je stosować?

WordPress standardowo oferuje 2 sposoby podziału treści na stronie – poprzez tagi i kategorie. Tworząc nową stronę warto chwilę zastanowić się jak można wykorzystać w pełni ich potencjał.

Istnieją różne teorie na temat tego jak prawidłowo wykorzystywać tagi i kategorie na stronie. Osobiście uważam, że ich użycie mocno zależy od charakteru witryny. Zaprezentuję 4 różne przypadki. Zanim jednak do tego przejdę trzeba zapamiętać jedną podstawową różnicę dotyczącą tagów i kategorii:

Kategorie w odróżnieniu od tagów są hierarchiczne. Zatem możemy tworzyć podkategorie, ale nie możemy tworzyć „podtagów”.

Użycie samych kategorii

W wielu przypadkach może się okazać, że tagi są zbędne do grupowania treści – wtedy warto zostać tylko przy kategoriach. Prostym przykładem takiego podejścia jest pisanie powieści na blogu – wtedy kategorie służą jako spis treści, a dotarcie do wpisów w sposób inny niż chronologiczny może nie mieć specjalnego sensu.

Użycie kategorii ma sens głównie wtedy gdy nie ma ich zbyt wiele.

Użycie samych tagów

Czasem jednak może się okazać, że użycie kategorii wyda nam się zbędne lub niepraktyczne – na przykład wtedy gdy prowadzimy bloga o wszystkim lub obejmującego wpisy bardzo luźno ze sobą powiązane. Wtedy tagi mogą wydać się nam bardziej praktyczne, bo najprawdopodobniej będziemy ich używać bardzo dużo. Tagi można łatwo wyświetlić w tak zwanej „chmurze tagów”, która na podstawie ilości wpisów przypisanych do danego tagu zwiększa lub zmniejsza jego nazwę w stosunku do innych tagów.

Tagi są przydatne wtedy gdy jest ich dużo i chcemy łatwo pokazać korelację pomiędzy danym zagadnieniem/pojęciem a ilością wpisów je zawierających na naszej stronie.

Tak naprawdę w WordPressie nie da się do końca używać tylko tagów dla wpisów – w istocie każdy wpis i tak trafi do domyślnej kategorii „Bez kategorii”.

Użycie kategorii i tagów

Najczęściej stosowane podejście to wykorzystanie kategorii do głównego podziału tematów na blogi i tagów jako drugiego sposobu kategoryzacji wpisów. Prosty przykład to blog kulinarny: jako kategorie określimy rodzaje dań np. śniadania, obiady, lunche, kolacje. Natomiast tagów użyjemy w tym wypadku np. do określania składników: szpinak, buraki, ziemniaki itp. Takie zastosowanie dwóch rodzajów kategoryzacji wpisów ma sens, bo jednych użytkowników będzie interesował podział ze względu na rodzaj dania, a innych użycie konkretnego składnika.

Jeżeli stosujesz tagi i kategorie to staraj się by te rodzaje podziału wpisów nie duplikowały się – niech zastosowanie ich niesie korzyść dla użytkownika szukającego konkretnych treści.

Brak użycia tagów i kategorii

Istnieje też mnóstwo stron, które nie potrzebują ani tagów ani kategorii – to strony oparte o mechanizm podstron WordPressa – nie mają one żadnych wpisów.

Jeżeli tworzysz stronę w której chronologia treści nie ma znaczenia – wykorzystaj podstrony i nie martw się o tagi i kategorie 😉