Aktualizacje: różnica pomiędzy update i upgrade

Jednym z najbardziej niejednoznacznych pojęć w polskiej nomenklaturze WordPressowej jest pojęcie aktualizacji. Wynika to z tego, że w języku angielskim ma ono dwa odpowiedniki: update oraz upgrade.

Update to aktualizacja niosąca ze sobą małe zmiany – najczęściej o charakterze krytycznych poprawek zepsutych funkcji oraz bezpieczeństwa.

Upgrade to z kolei aktualizacja, która poza poprawkami wnosi też do oprogramowania nowe funkcje.

W wypadku update’u najczęściej nie ma ryzyka wystąpienia niekompatybilności z zainstalowanymi motywami i wtyczkami, natomiast gdy przeprowadzamy upgrade – istnieje pewne ryzyko, że zainstalowane motywy i wtyczki mogą przestać poprawnie działać – zwłaszcza, gdy upgrade wykonamy zaraz po jego pojawieniu się – często twórcy rozszerzeń dla WordPressa potrzebują trochę czasu by wydać kompatybilne z nową wersją oprogramowanie.

Jak odróżnić update od upgrade’u?

W wypadku WordPressa wystarczy spojrzeć na wersję. WordPress korzysta ze sposobu wersjonowania bazującego na trzech liczbach np. 4.7.0.

Jeżeli zmieniła się tylko ostatnia liczba, to mamy do czynienia z update. Natomiast w sytuacji gdy zmieniła się pierwsza lub druga liczba, to mamy do czynienia z upgrade’em.

Przykłady:

Posiadam zainstalowaną wersję 4.7.1, otrzymałem informację, że wydano WordPressa w wersji 4.7.2 – jest to update.

Posiadam zainstalowaną wersję 4.6.4, otrzymałem informację, że wydano WordPressa w wersji 4.7.0 – jest to upgrade.

Z racji tego, że każdy update wnosi zwyczajowo niewielkie zmiany, często twórcy rozszerzeń zapisują wersję WordPressa jako np. 4.5.* – odnosząc się wtedy do wszystkich wersji zaczynających się od liczb 4.5.

Warto wiedzieć

Zmiana pierwszej liczby wersji w wypadku WordPressa najprawdopodobniej nie będzie oznaczać drastycznych zmian (jak w wypadku dużej grupy oprogramowania). Zatem aktualizacja WordPressa z wersji 4.9.* do wersji 5.0.0 będzie prawopodobnie nieść ze sobą podobną ilość zmian jak w wypadku aktualizacji WordPressa 4.5.* do WordPressa 4.6.0

Jak prawidłowo wykonać aktualizację?

Niezależnie od tego czy wykonujemy update czy upgrade dobrą praktyką jest przygotowanie kopii zapasowej swojego WordPressa przed dokonaniem aktualizacji.

Szansa, że stanie się coś złego podczas aktualizacji zależy też bardzo od złożoności strony i rozwiązań z jakich strona korzysta, niemniej jednak warto się zawsze zabezpieczyć kopią zapasową, szczególnie w sytuacji gdy nie dysponujemy odpowiednią wiedzą techniczną.

Kiedy aktualizacja jest konieczna?

Teoria powtarzana wszędzie mówi, że powinno się aktualizować wraz z pojawieniem się informacji o nowej wersji. Osobiście stosuję bardziej pragmatyczne podejście – aktualizacje wykonuję niemal natychmiast gdy wiem, że chodzi o aktualizacje bezpieczeństwa. W pozostałych wypadkach pozwalam sobie na zwłokę, szczególnie gdy mówimy o aktualizacjach, które wykonują upgrade. Jeżeli nie potrzebujemy koniecznie jakiejś nowej funkcji warto poczekać kilka dni aż nowa wersja zostanie sprawdzona przez innych użytkowników. Bardzo często bowiem uciążliwe błędy pojawiają się właśnie przy większych zmianach w kodzie WordPressa czy wtyczek.

Warto pamiętać, że wcale nie musimy mieć najnowszej wersji WordPressa by posiadać bezpieczną witrynę. W chwili pisania tego wpisu (koniec stycznia 2017) wciąż wydawane były łatki bezpieczeństwa nawet dla WordPressa 3.7 – co można zobaczyć tutaj. Oczywiście korzystanie z tak starej wersji ogranicza nas mocno jeżeli chodzi o dostępność wtyczek i motywów, które najczęściej są testowane tylko do dwóch wydań wstecz.

WordPress może aktualizować się sam

WordPress domyślnie automatycznie instaluje aktualizacje będące update’m – gdyż ryzyko, że coś pójdzie nie tak jest tutaj niewielkie.

Istnieje możliwość odpowiedniego skonfigurowania WordPressa tak by automatycznie aktualizował swój kod, jak również kod wtyczek, motywów czy tłumaczeń. Zainteresowanych odsyłam do kodeksu. Jeżeli słabo znasz PHP, polecam skorzystać z tej gotowej wtyczki, która dodaje w kokpicie opcje, pozwalające samemu określić co ma być aktualizowane automatycznie.

Uwaga! Osobiście odradzam włączanie automatycznej aktualizacji wtyczek i motywów oraz wykonywanie automatycznych upgrade’ów WordPressa – może to prowadzić do sytuacji gdy strona będzie przez pewien czas niedostępna – do czasu gdy nie odkryjemy problemów ze stroną.

Wtyczki warte uwagi w temacie aktualizacji

Wtyczka pozwalająca kontrolować z kokpitu automatyczne aktualizacje

Wtyczka wysyłająca e-mail, gdy pojawi się nowa wersja dla wtyczki lub motywu

Wtyczka pozwalająca przywrócić starszą wersję wtyczki, gdy odkryjemy, że nowa wersja nie działa poprawnie