Przydatne Wtyczki #3: Activity Log

Ten wpis to część serii „Przydatne wtyczki” w której opisuję wtyczki warte uwagi i zainstalowania w konkretnych przypadkach.


Strona wtyczki: https://pl.wordpress.org/plugins/aryo-activity-log/

Co robi ta wtyczka?

Wtyczka Activity Log służy do monitorowania zmian wprowadzanych przez użytkowników strony.

Dla kogo jest przeznaczona?

Tego typu rozwiązania są przydatne wszędzie tam, gdzie chcemy mieć kontrolę nad tym co robią inne osoby w kokpicie lub zwyczajnie potrzebujemy móc udowodnić komuś, że problem powstał w wyniku jego zmian. To praktyczne lekarstwo na wszelkie „Ja nic nie ruszałem, samo przestało działać” 🙂

 

Jak jej używać?

Po zainstalowaniu wtyczki, pojawi się nam dodatkowa pozycja w panelu bocznym kokpitu o nazwie „Activity Log”:

Po wejściu do dziennika aktywności zobaczymy pierwszy wpis:

Szczegółową listę logowanych przez wtyczkę akcji znajdziemy na stronie wtyczki w oficjalnym repozytorium.

Jak widać akcje możemy filtrować według czasu, rodzaju, użytkownika czy jego roli. W wypadku stron z dużą aktywnością użytkowników, przydatna może okazać się opcja eksportu logów w formacie CSV.

W ustawieniach znajdziemy opcje określające jak długo logi są przechowywane oraz możliwość wyczyszczenia bazy logów:

Wtyczka oferuje też opcję powiadomień – jeżeli zostaną spełnione określone przez nas kryteria (np. użytkownik X zaktualizował jakikolwiek wpis) to zostanie wysłany e-mail na podany adres o zadanej treści.

 

Ciekawostki i triki

  1. Należy pamiętać o tym, że wszyscy użytkownicy posiadający rolę administratora, mogą przeglądać i czyścić logi. Dlatego, jeśli chcemy wykorzystać wtyczkę Activity Log do rozstrzygania winy, warto zadbać by dostęp do niej miały tylko zaufane osoby (a najlepiej żeby był tylko jeden administrator na stronie).
  2. Ustawienia czyszczenia logów po określonym czasie są bardzo ważne – jeżeli na stronie sporo się dzieje, to logi mogą z czasem mocno obciążyć bazę danych naszej strony.
  3. Warto pamiętać, że w wypadku treści wpisów, WordPress posiada narzędzie do przeglądania rewizji postów – wystarczy kliknąć przycisk „X Rewizji” w bloku „Opublikuj”, aby podejrzeć zmiany, które wprowadzano we wpisie oraz dowiedzieć się, kto je wprowadzał.