Przydante Wtyczki #2: WP Rollback

Ten wpis to część serii „Przydatne wtyczki” w której opisuję wtyczki warte uwagi i zainstalowania w konkretnych przypadkach.


Strona wtyczki: https://pl.wordpress.org/plugins/wp-rollback/

Co robi ta wtyczka?

Wtyczka WP Rollback służy do przywracania starszych wersji wtyczek i motywów. W niektórych sytuacjach kryzysowych może posłużyć jako pierwsza pomoc w przywróceniu strony do życia 🙂

Dla kogo jest przeznaczona?

Jest to wtyczka, której raczej nie będziemy potrzebować na codzień. Przyda się w sytuacji gdy aktualizacja wtyczki/motywu spowodowała duże problemy z działaniem strony i chcemy szybko przywrócić poprzednią, działającą wersję rozszerzenia. W wielu wypadkach takie podejście będzie szybsze niż przywrócenie strony z kopii zapasowej – szczególnie wtedy gdy musimy poprosić o kopię zapasową hostingodawcę.

Należy pamiętać, że wtyczka ta nie zawsze pomoże. Jeżeli np. wtyczka przy aktualizacji wykonała zmiany w bazie danych (i do tego niekompatybilne wstecz), to ta wtyczka nie rozwiąże naszego problemu.

Jak jej używać?

Wtyczka WP Rollback jest bardzo prosta w obsłudze. Po jej zainstalowaniu na liście wtyczek pojawi nam się dodatkowa opcja „Rollback” przy każdej z wtyczek, która pochodzi z oficjalnego repozytorium:

Po kliknięciu tej opcji pojawi nam się ekran z wyborem wersji jaką chcemy przywrócić:

Gdy najedziemy na daną wersję, pojawi się też link „View changelog”, który po kliknięciu pokazuje zmiany jakie zaszły we wtyczce w danej wersji:

Po wybraniu wersji i kliknięciu na dole przycisku „Rollback” zobaczymy jeszcze ostatni popup z ostatecznym potwierdzeniem tego co robimy:

Gdy klikniemy przycisk „Rollback” nastąpi instalacja zadanej wersji wtyczki. Reszta przebiega tak jak w przypadku normalnej instalacji wtyczki w WordPressie.

Ciekawostki i triki

  1. Warto zauważyć, że z listy dostępnych wersji możemy też wybrać tę aktualnie używaną. Dzięki temu możemy przywrócić wtyczkę do oryginalnego stanu, jeśli (to zła praktyka) modyfikowaliśmy jej kod źródłowy.
  2. Tak naprawdę wtyczka WP Rollback to po prostu narzędzie korzystające z tego, że oficjalne repozytorium wtyczek i motywów udostępnia starsze wersje rozszerzeń do pobrania. Jeśli okaże się, że po aktualizacji rozszerzenia niedostępny jest także kokpit naszego WordPressa, możemy spróbować zrobić to co robi wtyczka ręcznie. Wystarczy wejść na stronę wtyczki i kliknąć link „Widoku zaawansowany”:


    Po otworzeniu się tego widoku na końcu strony znajdziemy sekcję „Poprzednie wersje” – wybieramy z listy interesującą nas wersję i klikamy „Ściągnij”: