Czym się różni motyw od szablonu w WordPressie?

Mylenie motywu z szablonem to jeden z popularniejszych błędów, spotykany nawet wśród osób, które korzystają z WordPressa od lat. Warto poznać różnicę, gdyż oba pojęcia w WordPressie znaczą zupełnie co innego a samo pojęcie szablonu odpowiada za jedną z ciekawszych funkcji WordPressa o której wielu początkujących nie wie.

Motyw to rozszerzenie dla WordPressa, które całkowicie zmienia jego warstwę wizualną widoczną dla czytelników strony. Motywami zarządzamy w kokpicie w sekcji „Wygląd” -> „Motywy”:

Natomiast obsługa szablonów to specjalna funkcja WordPressa, która pozwala nam na zmianę wyglądu wybranych podstron – jeżeli korzystamy z motywu, który posiada wbudowane szablony to przy edycji dowolnej podstrony w bloku „Atrybuty strony” zobaczymy dodatkową listę wyboru:

Powyżej widać przykład z jednego z dawnych domyślnych motywów WordPressa – Twenty Fourteen. Posiada on dwa szablony dla podstron: „Pełna szerokość strony” oraz „Strona współpracownika”. Dzięki temu można było zmienić wygląd podstrony bez modyfikacji kodu motywu.

Podsumowując

Najprościej tytułową różnicę zapamiętać w ten sposób:

Motywy to rozszerzenia zmieniające wygląd strony opartej na WordPressie, a szablony to funkcja motywów, pozwalająca na stworzenie dodatkowych styli dla wybranych podstron.