Czym są kanały RSS/Atom?

Kanały RSS/Atom to technologia, która pozwala nam w łatwy sposób śledzić nowości na wielu stronach. Jest to szczególnie przydatne gdy specjalizujemy się w jakiejś konkretnej dziedzinie i chcemy być na bieżąco z nowinkami.

Zacznijmy od tego, że WordPress standardowo generuje kanał Atom z nowościami – znajdziemy go pod adresem TWOJADOMENA.pl/feed. Dla przykładu ten blog posiada swój kanał z nowościami pod adresem podstawy-wp.pl/feed/.

Możemy też skonfigurować taki kanał korzystając ze strony Ustawienia -> Czytanie:

Jak widać WordPress posiada tylko dwie opcje związane z tą funkcją – możliwość określenia liczby wpisów w kanale oraz formę ich wyświetlania.

Odnośnie pierwszej opcji pojawia się zatem podstawowe pytanie – co z resztą wpisów? Otóż kanały RSS/Atom najczęściej obsługiwane są przez specjalne czytniki – to programy, które regularnie odpytują strony z kanałami o nowości. Potrafią też zapamiętywać starsze wpisy, mimo że nie ma ich już w kanale. Dlatego nie ma specjalnej potrzeby umieszczania wszystkich wpisów w kanale z nowościami – zresztą spowodowałoby to znaczące zwiększenie jego rozmiarów.

Przykładem takiego czytnika kanałów RSS/Atom jest Feedly. Oczywiście tego typu programów jest cała masa – jedne darmowe, inne płatne. Osobiście polecam wybrać sobie program, który posiada aplikacje na urządzenia mobilne (tak jak Feedly właśnie), gdyż kanały RSS/Atom to świetna lektura, którą spokojnie można przejrzeć na mniejszych urządzeniach, które są wręcz stworzone do konsumpcji treści.

Jeśli chodzi o drugą opcję to warto przemyśleć swój wybór – jeżeli wybierzemy wyświetlanie w kanale całej treści, to istnieje duże ryzyko, że użytkownik nie wejdzie na naszą stronę tylko przeczyta cały wpis w swoim czytniku. Jeżeli zależy nam na liczbie odsłon lub na statystykach to zdecydowanie warto rozważyć wyświetlanie w kanale z nowościami tylko wypisów (czyli skróconej wersji wpisów).

Widżety związane z kanałami nowości

WordPress posiada dwa widżety związane z kanałami RSS/Atom. Pierwszy to widżet o tajemniczo brzmiącej nazwie „Meta” – to zbiór różnych użytecznych linków w tym własnie linków do kanałów RSS naszej strony:

Zatem z jego użyciem możemy łatwo wyświetlić link do naszego kanału z nowościami.

Zaletą kanałów RSS/Atom jest to, że możemy też dzięki nim pobierać wpisy z innych stron – służy do tego widżet „RSS”:

Wprowadzamy w nim adres kanału RSS z innej strony, dodajemy tytuł i ewentualnie określamy ilośc wyświetlanych wpisów oraz zawartość. Efekt to na przykład:

Ponieważ treści z kanałów RSS można wykorzystywać na wiele różnych sposobów warto je trochę zabezpieczyć. Na przykład wtyczka Yoast SEO dodaje na końcu każdego wpisu taką notkę:

Artykuł Wyświetlanie własnych typów postów na stronie głównej pochodzi z serwisu Podstawy WP.

Dzięki temu choć trochę zabezpieczamy się przed automatycznym kopiowaniem treści z naszej strony – jeżeli ktoś wykorzysta nasz kanał RSS do automatycznego kopiowania treści to znajdą się tam też linki do naszej witryny.

Ciekawostka – WXR

Na koniec mała ciekawostka – WordPress do eksportu danych (Narzędzia -> Eksport) wykorzystuje format WXR, który jest niczym innym jak trochę bardziej rozbudowanym kanałem RSS (stąd jego nazwa WordPress eXtended RSS) 🙂