Brak sekcji „Statyczna strona główna” w ekranie personalizacji motywu

WordPress ukrywa niektóre z opcji jeżeli ich pokazywanie może wydawać się niepotrzebne dla użytkownika. Jednak czasami takie zachowanie może prowadzić do nieprawidłowych wniosków użytkownika.

Przykładem takiego zachowania WordPressa jest sekcja „Statyczna strona główna”, która w ekranie personalizacji motywu pozwala nam określić co będzie wyświetlane na stronie głównej naszego bloga:

Czasem jednak ta sekcja jest niewidoczna. Mogłoby się wydawać, że to na skutek tego, że motyw ją po prostu usuwa (motywy mogą manipulować domyślnymi sekcjami ekranu personalizacji). Jednak przyczyna jest w tym wypadku dużo bardziej przyziemna – spójrzmy na zawartość tej sekcji:

Jak widać mamy w niej de facto dwie opcje – pokazywanie na stronie głównej wpisów lub statycznej strony. I właśnie w sytuacji gdy nie mamy zdefiniowanej w naszym WordPressie ŻADNEJ strony, ta sekcja się po prostu nie wyświetli.

Z jednej strony wydaje się to logiczne, jednak może to prowadzić do różnych nieporozumień w sytuacji gdy ktoś mniej obeznany z WordPressem stara się wykonywać instrukcje krok po kroku. Dlatego warto pamiętać o prostej zasadzie:

Jeżeli jakaś opcja jest niewidoczna, warto upewnić się, że wszystkie elementy związane z tą opcją są odpowiednio skonfigurowane.

Osobiście wiele razy przekonałem się, że ukrywanie opcji przed użytkownikiem prowadzi do nieporozumień. W tym konkretnym wypadku bardziej adekwatne byłoby wyświetlanie tej sekcji w formie nieaktywnego bloku i jakiejś podpowiedzi w stylu „Zdefiniuj podstrony aby móc skorzystać z tej sekcji”.